Jak zatroszczyć się o ząbki niemowlaczka?

stomatolog zdrowie
szczotkowanie

Przede wszystkim miłe mamusie, mili tatusiowie i drodzy opiekunowie wszystkich malutkich dzieci – posłuchajcie – najlepiej zacząć dbać o zęby małego niemowlaka zaczynając od siebie! Jeżeli droga mamo, jeżeli drogi tato przez cały okres ciąży lub nie daj boże dłużej nie byliście u dentysty, to jednak najwyższa pora, aby do niego się udać. Warto też zatroszczyć się o to, aby inni opiekunowie naszego dziecka także mięli zdrowe zęby. Niektórzy rodzice, którym bardzo zależy na zdrowiu zębów swojego dziecka, nawet proszą nianie czy opiekunki, by przyniosły zaświadczenie od dentysty!

Bardzo ważne jest bowiem zaraz po porodzie, aby zapobiegać przenoszeniu się bakterii, które są odpowiedzialne za próchnicę z opiekuna na maluszka. Oczywiście nie ma konieczności tutaj jakiegoś specjalnego ograniczenia kontaktu czy oddalenia się, ale na pewno należy mieć świadomość zagrożenia i zachować zdrowy rozsądek. Próchnica przecież jest chorobą zakaźną!

Jak powstaje próchnica?

mycie zębów u dzieckaNie zapominajmy o tym. Podobnie jak na przykład grypa, więc osoby które mają próchnicę, powinny unikać bezpośredniego kontaktu z dzieckiem, nie powinny zbliżać się za bardzo do jego ust, nie powinny oblizywać smoczka czy później łyżeczki maluszka, ponieważ bakterie mogą się przenieść. Ważne jest też to, by od pierwszych dni tak naprawdę przyzwyczajać maluszka do tego, że higiena jamy ustnej to coś nieodzownego, jeszcze nawet zanim pojawiły się pierwsze ząbki, to po karmieniu możemy przecierać gaźnikiem dziąsła naszego dziecka, by wywołać pierwsze poprawne skojarzenie – czyli jedzenie wiąże się z dbaniem o zęby.

Warto też już wówczas zakupić pierwszą szczoteczkę do zębów, która w przypadku takich maluszków, gdzie tych zębów jeszcze nie ma, przypomina gryzak w kształcie pierścienia.  To bezpieczny przedmiot do gryzienia, żucia i ćwiczenia pierwszego mycia zębów. To naprawdę najlepsze przygotowanie na pojawienie się pierwszych ząbków. A kiedy już one się pojawią można je czyścić na kilka sposobów.

Mycie pierwszych zębów

Oczywiście wszystko zależy też od tego, w jakim są fazie rozwoju pierwsze ząbki. Gdy są ledwo widoczne możemy ja lekko wycierać, co nie sprawi dziecku bólu. Pamiętajmy bowiem, że w tej pierwszej fazie wyrzynania dziąsła dziecka są bardzo wrażliwe i obolałe. Kiedy ząbki będą już w pełni wyrżnięte, to możemy skorzystać z innych akcesoriów. Oczywiście możemy używać dalej szczoteczki na pierścieniu, która jest znana przez dziecko.

Może to być też specjalna szczoteczka nakładana na palec. Szczoteczka taka zawiera już włoski, którymi czyści się zęby. Na początku może się wydawać, że zrobimy dziecku tym krzywdę, ale bez obaw – przez to że szczoteczka jest nakładana na palec i będziemy bardzo ostrożni, to na pewno nic się nie stanie. Z resztą każdy musi dojść do wprawy. kiedy już pojawią się w pełni wszystkie ząbki, to możemy skorzystać z normalnej szczoteczki dla dzieci.Warto zwrócić uwagę na dobrą jakość tego produktu, na materiały, których użyto, wielkość główki, długość włosia – by mieć pewność, że jest to najlepszy produkt dla naszego dziecka.