Idealna pasta do zębów

stomatolog
pasta do zębów

Pasta do zębów musi posiadać fluorek, który został zaakceptowany przez ogólnopolskie stowarzyszenie dentystów. Szczotkowanie i nitkowanie zębów musi być dla Ciebie, tak samo ważne. Stomatolog przypomina, że ryzyko wystąpienia ubytków wzrasta wraz z wiekiem. Jednym z powodów jest suchość w ustach, która jest często skutkiem ubocznym wielu leków przepisywanych na receptę. Dentysta radzi, by myć zęby dwa razy dziennie pastą z fluorem. Wybierz szczoteczkę z miękkim włosiem i małą główką, aby dostać się także do tych trudno dostępnych miejsc. Wymieniaj szczoteczkę co trzy lub cztery miesiące, lub wcześniej, jeśli włosie staje się postrzępione. Jeśli masz zapalenie zębów lub inny bolesny stan, który ogranicza ruch, spróbuj elektrycznej szczoteczki do zębów.

Prawidłowe czyszczenie zębów

pastaPamiętaj też o czyszczeniu miejsc pomiędzy zębami. Możesz używać nici dentystycznej lub innego produktu wykonanego specjalnie do czyszczenia przestrzeni między zębami. Małe szczotki też skutecznie docierają do wszystkich powierzchni zębów i dziąseł, a tym samym skutecznie usuwają brzydką płytkę nazębną. Kiedy kupujesz produkty do pielęgnacji jamy ustnej, pamiętaj, by wszystkie zawierały stosowny certyfikat wydawany przez ogólnopolskie stowarzyszenie dentystów.

Gdy widzisz go na opakowaniu, możesz być pewien, że produkt jest bezpieczny i zapewnia to, co reklamuje producent. Bakterie trzymają się Twoich zębów, a także pełnych lub częściowych protez. Dentysta przypomina, że jeśli nosisz protezy, czyść je codziennie specjalnym produktem przeznaczonym do czyszczenia protez. Nie należy używać pasty do zębów naturalnych lub środków czyszczących, które są zbyt ścierne i mogą uszkodzić protezy, które mogą być zbyt drogie, aby je zastąpić.

Wybór pasty do zębów

Pamiętaj też, by wyjmować protezę z jamy ustnej na przynajmniej 4 godziny co 24 godziny, aby utrzymać zdrowe błony śluzowe jamy ustnej. Najlepiej usuń pełną lub częściową protezę w nocy. Twój dentysta przekaże Ci stosowne instrukcje, jak długo należy nosić protezy codziennie. Pamiętaj też, żeby odwiedzać systematycznie gabinet stomatologiczny, przynajmniej raz w roku. Nie należy czekać, aż pojawi się ból. Dlaczego? Wraz z wiekiem, nerwy wewnątrz jamy ustnej, stają się mniejsze i mniej wrażliwe. Zanim więc zacznie nam dokuczać ból zębów, może być już za późno i możesz stracić ząb. Istnieją również bardziej poważne schorzenia, które stomatolog może znaleźć, jak rak jamy ustnej i choroby dziąseł, które nie zawsze powodują ból, aż do zaawansowanych stadiów choroby. Do tego czasu, leczenie staje się coraz trudniejsze i bardziej kosztowne.