Historia pierwszej szczoteczki do zębów

stomatolog
szczoteczka elektryczna

Dla wielu osób codzienne mycie zębów jest naturalnym, niejako prozaicznym zabiegiem higienicznym. W dobie XXI wieku, kiedy tak ważna okazuje się własna aparycja, dokładamy wszelkich starań, aby zawsze czuć się i wyglądać atrakcyjnie. Dlatego skutecznie słuchamy zaleceń lekarza i czyścimy zęby przynajmniej dwa razy dziennie, przy użyciu odpowiednio dostosowanej szczoteczki do zębów. I choć czynności higieniczne jamy ustnej stanowią nawyk, nad którego zasadnością nie zastanawiamy się, warto jednak przybliżyć sobie historię szczoteczki do zębów, aby szybko przekonać się, że niegdyś była ona materiałem deficytowym.

Słów kilka o pierwszej szczoteczce do zębów

Ciężko jednoznacznie określić, kto, kiedy i w jakich okolicznościach wynalazł pierwszą szczoteczkę do zębów. Przypuszcza się jednak, że miało to miejsce w okresie starożytnym, choć nie brakuje pogłosek, że po raz pierwszy została wynaleziona i użyta w XV wieku w Chinach. Nie brakuje jednak uczonych, którzy próbują nas przekonać wynikami swoich badań, że o własne uzębienie dbał już w roku 400 p.n.e. Hipokrates, używając do tego proszku, będącego mieszaniną popiołu z głowy zająca i trzech myszy. W roli szczoteczki do zębów używano wełnianej kulki, nasączonej miodem, która według Hipokratesa, wykazywała się właściwościami przeciwzapalnymi.

Pierwsza szczoteczka elektryczna

elektryczna szczoteczka do zębówPrototypem współczesnej szczoteczki do zębów mogły być również przeżute patyczki. Dopiero w roku 1498 powstały pierwsze modele, do których utworzenia wykorzystywano rękojeść z kości zwierząt, do których przymocowywano zwierzęcą sierść. W latach kolejnych, włosie zwierzęce zastąpiono włosiem syntetycznym, podczas gdy kość – celuloidową rączką. Dużo informacji na temat historii szczoteczek elektrycznych można znaleźć w tym miejscu: http://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/historia-szczoteczki-elektrycznej/ Ciekawostką dla wielu może być fakt, że szczoteczka do zębów przyjęła współczesny kształt dopiero w latach 60-tych ubiegłego stulecia, równolegle ze szczoteczkami elektrycznymi, które trafiły na rynek do masowej produkcji.

Jak sytuacja wygląda obecnie?

Współcześnie mamy do dyspozycji szeroki asortyment szczoteczek do zębów, dzięki którym czynności higieniczne jamy ustnej mogą być prostsze i przyjemniejsze niż kiedykolwiek. Nie mniej jednak, porządna szczoteczka to nie wszystko. Konieczna jest również dobrej jakości pasta do zębów, która za sprawą unikalnej formuły będzie umiała skutecznie rozprawić się z wieloma drobnoustrojami chorobotwórczymi, bytującymi w naszej jamie ustnej. Czynności pielęgnacyjne uzupełni codzienne nitkowanie zębów oraz używanie płynu do płukania. Zastosowanie się do wszystkich powyższych zasad zapewni nam zdrowy i piękny uśmiech każdego dnia.