Czym zajmuje się stomatologia?

stomatolog
szczotka do zębów

Stomatologia zajmuje się leczeniem chorób zębów i przyzębia. Stomatologia została wyodrębniona z podstawowego kursu medycznego na studiach medycznych z kilku przyczyn. Choroby zlokalizowane w obrębie jamy ustnej są tak powszechne, że nie opłaca się kształcić lekarzy ogólnych i wszystkich następnie wysłać na specjalizację. Lepiej jest stworzyć ukierunkowany kierunek studiów, na którym w szerszym zakresie podejmuje się tematykę anatomii głowy i szyi, a także patologii zlokalizowanych w tym obszarze. Każdy dentysta musi posiadać też odpowiednią wiedzę z zakresu protetyki, a także technik manualnych służących leczeniu zęba i chorób przyzębia, gdyż ich terapia nie zamyka się wyłącznie w kuracji farmakologicznej. Najlepszy stomatolog szczecin to taki, który jest w stanie szybko zdiagnozować proces chorobowy i wdrożyć postępowanie lecznicze.

Nowoczesna stomatologia

mycie zębówOprócz standardowych zabiegów stomatologicznych, dentysta szczecin wykonuje zabiegi z zakresu ortodoncji, a także medycyny kosmetycznej- dbając o odpowiedni wygląd uzębienia. Często u stomatologów dostępne jest profesjonalne wybielanie zębów szczecin, które jest bezpieczne i gwarantuje długotrwały efekt. W zakres pracy stomatologa wchodzi też profilaktyka, gdyż ze względu na dietę coraz większa liczba osób cierpi na choroby zębów i dziąseł. Do najpowszechniej występujących patologii można zaliczyć próchnicę, a także paradontozę- polega ona na uszkodzeniach w obrębie dziąseł i cofaniu się ich w stronę wyrostków zębodołowych, co powoduje odsłanianie szyjek zębowych, niezwykle bolesne zjawisko, które w efekcie może doprowadzić do wypadania zębów. Stomatologia ma też swoje specjalizacje. Przykładowo ortodonta szczecin pomoże pacjentom z wadami zgryzu poprzez korekcję ustawienia i zwarcia uzębienia za pomocą specjalnych aparatów.

Leczenie uzębienia jest procesem dość bolesnym, wynika to głównie z faktu specyficznego unerwienia, które opiera się na gałęziach odgałęzień głównych nerwu trójdzielnego, a więc nerwów zębodołowych dolnych i górnych. Tworzą one sploty nerwowe, które w sytuacjach chorobowych intensywnie przewodzą bodźce bólowe, co sprawia, że dolegliwości stomatologiczne, jak i samo leczenie bywa dla pacjenta bolesne. Aby zwalczyć ból i tym samym poprawić komfort terapii, gabinet stomatologiczny szczecin gwarantuje znieczulenie, poprzez infuzję lidokainy, co poraża nerwy i tym samym znosi doznania bólowe. W przypadku leczenia kanałowego, potrzebna jest totalna dewitalizacja zęba, a więc zatrzymanie funkcji życiowych komórek miazgi oraz ekstrakcja nerwu z obszaru kanału centralnego korzenia zęba.