“Mulan” – historia, która inspiruje

informacje
Mulan-Disney-Remake-New-Release-Date-2019-Live

W 1998 roku na ekrany kin trafił film animowany Walta Disneya. Czerpie on z tradycji chińskiej. Bazuje bowiem na starej legendzie, która opowiada historię niezwykłej dziewczyny. Przybrała ona bowiem męską zbroję i ruszyła do walki, by bronić cesarza. Musimy w tym miejscu zaznaczyć, że kobietom absolutnie nie wolno było tego robić. Takie postępowanie było wówczas traktowane jako zdrada stanu i karane śmiercią.

Tytułowa Mulan to młoda dziewczyna, która żyje wraz z ojcem, matką i babcią w małej wiosce w Chinach. Dorosła już do wieku, w którym może myśleć o małżeństwie. Udaje się więc do swatki. To spotkanie nie należy jednak do udanych. Swatka stwierdza, że młoda Chinka nigdy nie przyniesie zaszczytu swojej rodzinie. Mulan wraca do domu, w którym czeka na nią ojciec. Jest rozdarta między oczekiwaniami swojej rodziny, na które składa się wyjście za mąż i urodzenie dzieci, a swoimi pragnieniami, jakimi jest poznanie świata.

Śladami ojca

W takim momencie do wioski przybywają posłańcy, którzy ogłaszają powszechny pobór do wojska. Z każdej rodziny ma się stawić jeden mężczyzna, który będzie walczył z Hunami w imię cesarza. W rodzinie Mulan jest tylko jeden mężczyzna, jej ojciec. Walczył on już kiedyś na wojnie, uzyskując szacunek w oczach wielu ludzi. Jednak w tej chwili jest starym, schorowanym człowiekiem. Mulan występuje, by poinformować przybyłych do wioski, że jej ojciec nie może walczyć. Tym samym ośmieszyła go.

INLINE_Mulan

Kiedy staje się jasne, że ojciec zamierza wyruszyć na wojnę, Mulan nocą kradnie jego zbroję i miecz, ścina włosy, bierze konia i wyrusza do wojskowego obozu. W tym samym czasie budzą się duchy opiekuńcze rodziny, które zaczynają kłócić się o to, kto ma pomóc dziewczynie. Postanawiają wysłać za nią strażnika rodziny. Ma on zostać obudzony przez małego smoka, Muszu, który przypadkiem rozbija posąg. Rusza za Mulan osobiście, by jej pomóc. Przy okazji zabiera ze sobą świerszcza, który podobno przynosi szczęście.

W miejscu rekrutacji Mulan spotyka się z Muszu, który uczy ją jak postępować w towarzystwie mężczyzn. Wpędza ją to w kłopoty. Zostaje uznana przez innych rekrutów i kapitana za odmieńca, jednak szkoli się w obozie na wojownika. Z początku jest słaba do tego stopnia, że kapitan chce odesłać ją do domu, jednak wpada na pomysł jak może rozwiązać zadane przez niego zadanie. Tym samym zyskuje szacunek wśród innych rekrutów.

W wyniku działań Muszu i Świerszcza, Mulan wraz z oddziałem rusza na front. Wsławia się w walce i ratuje kapitana, jednak zostaje ranna. W ten sposób medyk odkrywa, że jest kobietą, co karze się śmiercią. Kapitan daruje jej życie, porzucając ją w górach. Ta odkrywa, że część Hunów przeżyła starcie i zmierzają do cesarskiego pałacu. Postanawia stawić im czoło. Jak skończy się ta historia?