Jądro Ciemności i jego duchowi spadkobiercy

informacje
105521264o

Jądro Ciemności Josepha Conrada to książka, z którą styczność miał chyba każdy, kto skończył już szkołę średnią. Książka ta, dotycząca moralnych rozterek budzących się w ludziach, którzy nagle znajdują się z dala od cywilizacji, po dziś dzień jest uznawana za jedną z najwybitniejszych powieści brytyjskich. Nie można jednak przemilczeć faktu, że wiele osób nie potrafi docenić jej w pełni, ze względu na ówczesny typ pisania. Na całe szczęście, sytuację historii opowiedzianej przez Conrada ratują współczesne media – chociaż do mainstreamu nie przedostała się wierna adaptacja książki, twórcy postanowili zmienić nieco realia, zachowując jednak elementy fabularne i motywy oryginału, uwspółcześniając go. To o tyle ważne, że kolonializm obecny w pierwowzorze niespecjalnie odnosi się już do czasów współczesnych. W artykule tym, zaprezentujemy Wam dwie nad wyraz udane próby przeniesienia Jądra Ciemności do czasów współczesnych.

apocalypse-now-redux-version-12575

Czas Apokalipsy

Słynny film Coppoli zamienia kolonie brytyjskie w Afryce na realia wojny w Wietnamie. Opowiada on historię oddziału, mającego na celu odnalezienie zaginionego pułkownika, który zaszył się gdzieś w Wietnamskiej dżungli. Podobnie jak książka, także i film skupia się na motywie podróży łodzią. Rzeka jest bowiem terytorium neutralnym pośród ogarniętej wojną dziczy. Także i tutaj uświadczymy wielu scen ukazujących, jak bardzo zmienia się psychika człowieka pod wpływem odcięcia od cywilizacji – znikają emocje, zastępowane instynktem i uczuciem zatracenia. Podobnie jak książkowy Kurtz, także i jego filmowy odpowiednik nie jest postacią jednoznacznie złą, wprawiającą zamiast tego w powątpiewanie dotyczące słuszności działania przyjętego systemu.

spec_ops_the_line_ps3_cover

Spec Ops: The Line

Niemiecka gra na PC, PS3 i Xbox 360, która motywy z książki przenosi w niedaleką przyszłość, do zdewastowanego przez gigantyczną burzę piaskową Dubaju. Podobnie jak w przypadku Czasu Apokalipsy, także i tutaj postawiono na tematykę militarną. Nietrudno się temu dziwić, bowiem to właśnie podczas wojny najtrudniej jest o zachowanie ludzkiej moralności. Historia opowiada o małym oddziale, którego zadaniem jest, ponownie, odnalezienie amerykańskiego pułkownika, który zaginął wraz ze swoimi ludźmi niedługo po wyruszeniu do zniszczonego miasta z misją ratunkową. I chociaż sam gameplay to stosunkowo podstawowa strzelanka z perspektywy trzeciej osoby, tak opowiadana historia przytłacza ciężarem i trudnymi wyborami, nie odstając wcale jakościowo od filmu Coppoli.