Igrzyska Śmierci – zarys historii

informacje
logo3-e1448144290579

Katniss Everdeen jest główną bohaterką serii. Poznajemy ją jako mieszkankę najbiedniejszego dystryktu Panem, czyli Dwunastki. Jej mieszkańcy żyją głównie z pracy w kopalni, co też robi jej ojciec. Niestety w wyniku wypadku, który ma miejsce podczas pracy ginie, a jego żona wpada w depresję. Nie jest w stanie zajmować się ani kilkunastoletnią Katniss, ani młodszą córką, Primrose. Od czasu tego nieszczęśliwego wydarzenia to Katniss przejmuje na siebie obowiązki głowy domu. Dzięki temu, że ojciec nauczył ją polować, jest w stanie zdobyć jedzenie. Myślistwo jest zakazane, co oznacza, że zwykli mieszkańcy nie mogą tego robić. Grozi im za to kara.

Dobre złego początki

Podczas polowania Katniss poznaje Gale’a, który tak jak ona kłusuje w lesie. Jego specjalnością jest zastawianie pułapek na drobne zwierzęta takie jak króliki. Po początkowym okresie braku zaufania, zaczynają się przyjaźnić. Życie w Dystrykcie trwa biednie, ale względnie spokojnie do czasu, kiedy wszyscy zaczynają się obawiać o losowanie nowych trybutów. Podczas dożynek poprzedzających 74. Igrzyska Godowe ma miejsce losowanie. Imię Prim zostaje wyciągnięte z puli, co sprawia, ze Katniss chcąc ochronić siostrę, postanawia zgłosić się na jej miejsce i uczestniczyć w Igrzyskach. Drugim wylosowanym jest Peete, który pewnego dnia pomógł Katniss. Jest on synem piekarza. Kiedy dziewczyna i jej rodzina cierpiała z głodu, przypalił dwa bochenki chleba, które trzeba było wyrzucić. Jedzenie zgarnęła Katniss. Oberwał za tę pomoc od matki.

44122d06-4a97-48d7-b1fa-45b16c1da1df

Kiedy Katniss zgłasza się na ochotnika, ma możliwość pożegnania się z bliskimi. Prosi Gale’a, aby ten pomagał jej rodzinie tak, by ta nie głodowała. Dziewczyna ma świadomość, że prawdopodobnie zginie. W historii zdarzyło się tylko raz, że ktoś z Dystryktu Dwunastego zwyciężył w Igrzyskach. Jest to Haymitch, cieszący się opinią pijaka. Staje się on mentorem Katniss i Peete’y.

Młodzi trafiają do Kapitolu, gdzie poznają innych trybutów. Każdy z nich jest oceniany pod względem siły, co daje pewne informacje o tym, na kogo stawiać w walce. Trybuci mogą być bowiem wspierani przez sponsorów, wysyłający swoim ulubieńcom potrzebne do przetrwania rzeczy. By zyskać sympatię widzów, Katniss i Peete’a udaja zakochanych w sobie. Jakiś cudem udaje im się przetrwać walki trybutów. Dochodzi do momentu, w którym jedno z nich musi zabić drugie. Właśnie wtedy Katniss wpada na pomysł, by każde z nich zjadło trujące jagody. Zostają zatrzymani przed taką formą popełnienia samobójstwa na oczach widzów i oboje wracają zwycięsko do Dystryktu Dwunastego.